Blog

Matematikte iyi olduğumu düşünüyorum fakat bir türlü geometri yapamıyorum. Geometri yapabilmem için nasıl çalışmalı ne çözmeliyim?

Geometri aslında ayrı bir yöntem ve tarz gerektirir. Okuma, okuduğunu şekle dönüştürme, analiz etme, nesleler arasındaki geometrik ilişkiyi kurma vb. gibi pek çok beceriyi bulundurmak mecburiyetindesiniz. Öğrendikten sonra ise bir o kadar vazgeçilmeziniz olacaktır. Geçmiş yıllardaki öğrencilerimden çok duymuşumdur: “hocam bir geometri soru bankası alıp tek başıma bir dağ evinde kafa dinleyip soru çözmeyi o kadar istiyorum ki…” ifadesini.

Şimdi gelelim geometri öğrenmeye: burada soruların sıralaması çok büyük öneme sahip, herkes öncelikle geometri ile arasındaki mesafeyi tespit etmeli ve ona uygun bir yol haritası çıkarmalıdır. Kolaydan en zora kadar bütün skladan soru görülmeli ve geometri öğrenmede sınır koyulmamalıdır. Bu yüzden bizim öğrencilerimizin herbirinin geometri serüveni farklıdır. Sonunda ise durum neredeyse herkes için aynıdır. Geometriden soru kaçırmamak…

 
Open chat